Jak vybrat nabíjecí baterie?

Jak vybrat nabíjecí baterie?

Nabíjecí baterie využijete do celé řady domácích elektronických přístrojů jako jsou fotoaparáty, bezdrátové myši, dětské hračky atd. Na rozdíl od jednorázových baterií, které můžete po vybití vyhodit, je lze znovu dobít a používat opakovaně. Ve výsledku nabídnou nabíjecí baterie mnohem delší životnost a použitelnost.

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Nabíjecí baterie jsou obecně vhodnější do zařízení s vysokým krátkodobým odběrem. Těmi jsou například digitální fotoaparáty, externí blesky k nim určené, ruční svítilny a čelovky nebo RC modely. Oproti tomu jednorázové alkalické baterie se více hodí do zařízení s nižším, avšak dlouhodobým odběrem elektrického proudu. Takovými přístroji jsou například budíky, hodiny a dálkové ovladače.

Rozdělení nabíjecích baterií

Nabíjecí baterie AA

Nabíjecí baterie AA, označované jako nabíjecí (sekundární) tužkové baterie, se hodí do mnoha zařízení v domácnosti. Poskytují napětí 1,2 V a jejich kapacita se pohybuje v rozmezí 1 000 až 2 800 mAh. Čím je kapacita vyšší, tím je obvykle baterie dražší.

Obvyklé použití nabíjecích AA baterií

Nabíjecí baterie AA

K využití potenciálu nabíjecích baterií potřebujete nabíječku. Ta často umožňuje dobíjet několik různých typů baterií.

Nabíjecí baterie AAA

Nabíjecí baterie AAA, také nazývané mikrotužkové baterie, využívají drobnější elektronická zařízení. Napětí je 1,2 V, stejně jako u nabíjecích AA baterií. Nabíjecí mikrotužkové baterie mají menší rozměry, z čehož je odvozena také jejich nižší kapacita 400 až 1 000 mAh.

Obvyklé použití nabíjecích AAA baterií

Nabíjecí baterie AAA

Nabíjecí baterie C

Nabíjecí baterie typu C se ve spotřební elektronice vyskytují méně často a také jejich nabídka je užší. Také udrží napětí 1,2 V, kapacita se potom pohybuje v rozmezí 2 500 až 5 000 mAh.

Obvyklé použití nabíjecích C baterií

Nabíjecí baterie C

Nabíjecí baterie D

Nabíjecí baterie typu D se používají v zařízeních s vysokým odběrem elektrické energie. Při napětí 1,2 V dokážou dodávat větší proud. Kapacita se pohybuje v rozpětí 3 000 až 10 000 mAh.

Obvyklé použití nabíjecích D baterií

Nabíjecí baterie D

Nabíjecí baterie 9V

9V nabíjecí baterie jsou vhodné na použití v elektronických zařízení s nízkým a středním odběrem proudu. Kapacita se obvykle pohybuje 150 až 300 mAh.

Obvyklé použití nabíjecích 9V baterií

Nabíjecí baterie 9V

Parametry důležité pro výběr nabíjecí baterie

Typ článku

Nabíjecí baterie využívají různé technologie, resp. chemická složení článků. Ty do velké míry definují kapacitu, napětí, počet nabíjecích cyklů a mnohdy i cenu baterie. Mezi nejčastěji používané technologie nabíjecích baterií patří:

  • Niklovo-kadmiové (NiCd) akumulátory - nízká ztráta napětí v průběhu života, jsou schopné reagovat i v nízkých teplotách (až do – 40°C). Nevýhodou je nízká kapacita a paměťový efekt.
  • Niklovo-metalhydridové (NiMH) akumulátory - nejméně náchylné k tzv. paměťovému efektu, nízká hmotnost, odolnost vůči lehkému mrazu (do – 10 °C).
  • Lithium-iontové (Li-Ion) akumulátory - dobrý poměr výkonu k hmotnosti, nízké samovolné vybíjení, netrpí paměťovým efektem.
  • Lithium-polymerové (Li-Pol) akumulátory - podobné Li-Ion akumulátorům, rozdíl je v použití polymeru namísto organických rozpouštědel, vhodný zdroj energie pro pohon modelů poháněnými elektromotory.

Paměťový efekt je jev samovolné ztráty kapacity v případě, že před nabitím nebyla nabíjecí baterie plně vybita. Kapacitu baterii je možné do jisté míry vrátit úplným vybitím a poté úplným nabitím (formátováním).

Nabíjecí baterie

Kapacita baterie

Kapacita nabíjecí baterie je udávána v mAh a určuje, jak dlouho vydrží fungovat od plného nabití. U různých typů článků se liší, ale řádově se pohybuje ve stovkách až tisících mAh.

Od kapacity nabíjecí baterie se odvíjí také doba nabíjení – čím větší kapacita, tím déle se baterie budou nabíjet.

Napětí baterie

Udává se ve voltech (V) a čím je vyšší, tím větší má nabíjecí baterie "výkon". Tužkové a mikrotužkové nabíjecí baterie zvládají napětí 1,2 V. Jednorázové baterie mají 1,5 V, časem však klesá. Prakticky u všech zařízení se s tímto rozdílem počítá a baterie by měly fungovat v obou případech bez problémů.

Počet nabíjecích cyklů

Tento údaj popisuje kolikrát lze baterii nabít a vybít, aniž by ztratila svou původní kapacitu. Při současných technologiích zvládnou nabíjecí baterie více než 1000 nabíjecích cyklů a většině uživatelů tak vydrží několik let. Poté jejich kapacita začne klesat.

Použité baterie nepatří do běžného komunálního odpadu, ani do kontejneru na kov. Jejich místo je ve speciálně označených červených kontejnerech na elektroodpad, odnést je můžete i do jakéhokoliv sběrného dvora.

Příslušenství k nabíjecím bateriím

Klasické nabíječky

Solární nabíječky

Cestovní adaptéry

Nejčastější dotazy

Jak je to se samovybíjením?

Nepoužívané baterie vždy postupně ztrácí energii. Tento proces nazýváme samovolné vybíjení. U jednorázových baterií k tomu dochází velmi pomalu (úbytek 1 až 2% kapacity ročně), nabíjecí baterie se vybíjejí výrazně rychleji (úbytek 10 až 30 % kapacity měsíčně). Z toho důvodu není jejich využití vhodné v záložních či bezpečnostních svítilnách, dálkových ovladačích a podobných zařízeních.

Jakou nabíječkou nabíjecí baterie dobíjet?

Doporučuje vybírat mezi tzv. "inteligentními nabíječkami." Jejich výhodou je schopnost rozpoznat plnou kapacitu článků a aktuální stav nabití baterií. Na základě toho nabíječky upraví nabíjecí proud tak, abych nedocházelo k přebíjení.

Mohou nabíjecí baterie tzv. "vytéct"?

Může se to stát. Pokud jsou nabíjecí baterie zkratovány, mohou dosáhnout velmi vysokých teplot, v důsledku čehož někdy dochází k úniku chemických látek obsažených v jejich útrobách. Nepoužívejte proto nabíjecí baterie v hračkách, které si děti berou do postele.

Existují dobíjecí baterie nebos napětím 1,5V?

Spotřební nabíjecí baterie AA, AAA, C a D mají vždy napětí 1,2V. Naprostá většina zařízení, které jsou bateriemi napájeny, si poradí jak s jednorázovými bateriemi 1,5 V, tak i s nabíjecími 1,2 V.